Annapurna Trekking Notları

Annapurna Trekking Notları

 DSC_0307

 

Amaç Annapurna Base Camp olmasına rağmen zaman kısıtından dolayı Poon Hill ve civarında trekking ile yetinmek zorunda kaldık. Amnapurna Base Camp yürüyüşü en az 8 gün gerektiriyor. Bizim ayırabileceğimiz 5-6 gün olunca Poon Hill’i içeren 5 günlük bir rota çıkardık. Tüm günü o muhteşem dağların eteklerinde yürüyerek geçirmek ve her sabah ayrı bir manzarada uyanmak rüya gibiydi.

1. Gün
Pokhara’dan sabah 08:00 de özel bir araçla hareket ettik. Yürüyüşe başlayacağımız Nayapul  yaklaşık  ,5 saat sürdü. Bu nokta pek çok trekkingin başlangıç noktası, bu nedenle oldukça kalabalık.

İlk gün yürüyüş programımız oldukça hafifti,  4,5 saatlik yürüyüş içeriyordu. Bu kısım hem biraz alıştırma oldu, hem de hafif olduğu için bol bol fotoğraf molası vererek ilerledik. Varış noktası Tirkhedhunga’ya (1540m) saat 14:00 civarında vardık.
Yanınızda kitap bulundurmanızda fayda var, zira çok boş vaktiniz var ve hava karardıktan sonra dışarı çıkamıyorsunuz. Bunun sebebi de dağ köylerinde konaklıyor olmanız , uçurumlar ve ormandaki vahşi hayvanlar.  Ayrıca elektrik kesintisi var ama pek çok tesiste genel alanlarda jeneratör var.  Ayrıca pek çok yerde telefon çekmiyor, wi-fi yok. Olan yerlerde de telefon şarjı ve wi-fi kullanımı ücretli.

2. Gün
Rotamızda Tirkhedhunga’dan Ghorepani’ye gitmek bulunuyor. Yürüyüşün başlangıçı uzun (yaklaşık 2,5 saat) bir yokuş ve dik basamaklar içerdiğinden yürüyüşe çok erken başladık. Amaç güneş iyice doğmadan yokuşun basamaklar içeren kısmını atlatmaktı. Bu etap yürüyüşün ve tüm programın en zorlu kısmıydı. Nepali dilinde ilk öğrendiğim sözcük yokuş anlamına gelen “ukalo” oldu. Herkes birbirine ukalo ukalo diyerek yürüyordu.

Yolun diğer kısmı da oldukça yorucuydu. Toplam yürüyüşümüz 5-6 saat sürdü. Ghorepani’ye vardığımızda oldukça yorgunduk.

Ghorepani (2874m) konaklamak için çok güzel bir yer, etrafı ulu dağlar ile çevrili, Fish Hill,   Annapurna South, Himsuli’yi izleyebiliyorsunuz. Fotoğraf çekmekten kendimi alamadım.

3. Gün
Sabah 05:15’te Poon Hill’de güneşin doğuşunu karşılamak üzere yola çıktık. Yaklaşık 45 dakikalık bir tırmanıştan sonra Poon Hill’e vardık. Tepe oldukça kalabalıktı. Güneş doğmaya başladığında önce zirveleri aydınlanmaya başlayan ulu dağlar muhteşemdi. Bolca fotoğraf çektikten sonra Ghorepani’ye inip kahvaltımızı yaptık ve yine yollara düştük.

5 saatlik vadi inişli ve çıkışlı yorucu bir yürüyüş ile Tadapani’ye ulaştık. Sabah erken kalkmış olmanın ve yürüyüşün verdiği yorgunluk ile sıcak soba başında toplanma ve  yemek sonrasında derin bir uykuya bıraktık kendimizi.

4. Gün
Güne yine erkenden başladık. Zaten hava o kadar temizdi ki, hemen hemen her gün uyanmayı planladığımız saatten önce uyanabildik rahatlıkla. Tadapani’den Syauli Bazar’a önce düz sonra ağırlıklı iniş içeren bir rotadan yaklaşık 5 saatte ulaştık. Bu rota üzerinde müthiş ormanlardan geçtik, ağaçların tepelerinde atlayıp zıplayan maymunları izledik, tablo gibi bir doğanın içinde keyifle yol aldık.
Hamlığımızdan dolayı biraz tutulma yaşasak da bu kısım yürüyüşün en keyifli ve kolay kısımlarındandı.

5. Gün
Yürüyüşün son günü, Syauli Bazar’dan Nayapool’a varışımız yaklaşık 2,5 saat sürdü. Bu rotada genelde köylerden ve prinç tarlalarından geçiyorsunuz, bu nedenle köy hayatını ve insanları gözlemleme imkanınız oluyor.
Eğer zamanınız çok kısıtlı ise 4.gün parkuru birleştirerek zaman kazanabilirsiniz. Biz ayrı günlerde tutarak biraz daha dağlarda kalmayı tercih ettik. Ve bir rotamızı da böylece bitirdik.

Annapurna Base Camp yollarında görüşmek üzere, namaste!

DSC_0377DSC_0508

 

DSC_0476 

 

 

 

 

One thought on “Annapurna Trekking Notları

  1. I see a lot of interesting posts on your page.
    You have to spend a lot of time writing, i know how to save you a lot of work,
    there is a tool that creates unique, google friendly posts
    in couple of seconds, just type in google – k2 unlimited content

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Asya, Trekking
Dağlara Giden Yol: Pokhara

Kapat