Güzelçamlı Milli Parkı

Güzelçamlı Milli Parkı

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Eğer sizin de yolunuz Kuşadası ve yakınlarından geçiyor ise bir fırsat bulup Güzelçamlı mevkiindenki ‘ Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’ na uğramanızı öneririm. İsmi biraz uzun ama kendisi çok güzel, pişman olmazsınız.

Kuşadası büyük şehirleri aratmayan yapılaşması ile şirin tatil beldesi algısından giderek uzaklaşmış durumda. Bu nedenle adanın içinden çok civarındaki doğal güzellikler ile ilgilenebilirsiniz.

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Güzelçamlı olarak adlandırılan mevkiide, Kuşadası’na 26 km. uzaklıkta. Özel aracınızla ulaşabileceğiniz gibi kiralayacağınız motosiklet veya bisikletler ile de yola çıkabilirsiniz. Macera aramıyorsanız milli parkın içindeki  koylara giden şehir içi minibüsler de var.

Milli park içerisinde halka açık, karadan ulaşımı olan 4 adet koy bulunuyor. Ben tavsiyelere uyarak son koyu, eski adıyla Kalamaki, yeni adıyla Karasu Koyu’nu ziyaret ettim. Soğuk ve taşlı deniz severler için adete bir cennetti. Koy, burnun en ucunda olduğu için biraz akıntı var, deniz hemen derinleşiyor ama su muhteşem…

MilliPark

Her koyda bu yıl belediyenin işlettiği küçük birer tesis bulunuyor. Milli parka giderken yanınızda yiyecek, içecek bir şeyler getirebileceğiniz gibi içerde de bir şeyler bulabilirsiniz. Belediye işlettiği için fiyatlar oldukça makul. Ormanlık alanda dışarıdan getireceğiniz yiyecekler ile piknik yapabilirsiniz, masalar  var. Sahilde de şemsiye-şezlong kiralanabiliyor.

Milli park 804 tür bitkiye ev sahipliği yapmakla beraber içinde bulunan delta ile kuş gözlemciliğine de olanak sağlıyor. Milli park içinde bir kanyon ve yürüyüş parkuru da var, bunu da bir sonraki gelişimde denemeye kararlıyım. Milli parka girdikten sonra solda bir kanyon giriş tabelası sizi yönlendiriyor. Bu kanyondan yıllar önce ziyaret ettiğim ve hayran kaldığım Doğanbey Köyüne ulaşabilirsiniz.

Meraklısına notlar;

  • Milli parka gidecekseniz sabah erken saatlerde yola çıkmanızı öneririm. Koylar gün içerisinde bir Ege sahli şeridinden bekleneceği üzere oldukça kalabalık oluyor.
  • Sonuçta adı üzerinde milli park. Pek çok bitkiye ve hayvana ev sahipliğ yapıyor, doğal ortamlarını sağlıyor ki bu nedenle seviyoruz. Domuzlar da milli parkın ev sahiplerinden. Ancak insanlara o kadar alışmışlar ki sokak köpeği modunda civarda çete halinde gezinebiliyorlar. İnsanlara zarar verdiklerini görmedim ve duymadım. Sadece insanlarla yaşamaya fazla alışmış gözüküyorlar.
  • Milli parka giderken hemen solda Zeus Mağarası tabelasını göreceksiniz, bu mağaraya da mutlaka uğrayın. Yaz sıcağında mağaranın içine girip buz gibi sulara daldığınızda üzerinizden buharlar çıkıyor.

Dilek Yarımadası

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir