Kakava Şenlikleri ve Hıdrellez

Kakava Şenlikleri ve Hıdrellez

İlle de Roman olsun,

İster çamurdan olsun,

O da Allah kuludur,

Her kim olursa olsuuuuun derken insan oynamaya başlıyor içinden.. Her yer rengarenk Edirne’de ama özellikle kırmızı ön planda. Davul zurna eşliğinde küçük küçük gruplarda oynamak göbek atmak da bedava!

İlk defa bu sene, Hıdırellez’i aslnıda gerçek memleketi Edirne’de davul zurnalarla veee çingene olarak karşılıyoruz. Önceki senelerde Ahırkapı’da yaptığımız Hıdırellez kutlamalarını saçma sapan sebeplerle kısıtlamalarına rağmen  tabiki kutlamaktan vazgeçmiyoruz ama bu sene kutlama tarihinin hafta sonuna denk gelmesini fırsat bilerek soluğu Edirne’de alıyoruz. Kesinlikle doğru yerdeyiz; yürürken bile göbek atıyoruz!

Şenliklere yoğun ilgi var; sadece İstanbul gibi yakın illerden değil, Manisa, Balıkesir, Gaziantep ve komşudan da gelen gruplar var. Bu durum oldukça sevindirici, şehirde tüm oteller dolu, restaoranlar hep kalabalık. Önümüzdeki yıllarda daha da iyi organize edilir ve duyrulursa  İskeçe’deki gibi uluslararası bir festivale dönüşebilir.

 

 

Kutlamalar 5 Mayıs Cumartesi günü  Kırkpınar Güreşleri’nin düzenlendiği Sarayiçi’nde başlıyor. Davulunu     zurnasını alan buraya gelmiş, ayrıca özene bezene bu gün için hazırlanmış öğrenci  ve Roman toplulukları var. Hazırlanan platformda danslarını keyifle izliyoruz. Kakava Ateşinin yakılması ve eğlenceler hafif hafif başlayan yağmura rağmen devam ediyor. Ortamda Roman topluluklardan çok  turist ve fotoğrafçı var. Şenlikler akşam Edirne merkezde kurulan sahnede çeşitli konserler ve yarışmalar ile devam ediyor. Belediyenin biraz emek vermesi ile çok daha başarılı organizasyonlar yapılabilir aslında. Umarım önümüzdeki yıllarda daha güzel festivallere konuk oluruz.

Şenlikler ertesi gün sabaha karşı Tunca Nehri kıyısında devam ediyor. Akşamdan gül ağacı altına gömülüp sabaha karşı çıkarılan dilekler, fasulyeler nehre atılıyor. Gelinlikle gelenler,  nehirde yüzenler, yüzemeyip yüzünü yıkayanlar, söğüt dalları toplayanlar, ateşten atlayanlar….Ritüeller bitmek bilmiyor; hepsine uymak, takip etmek mümkün değil ama izlemesi çok keyifli.. Gün doğumunda bile davullar zurnalar susmuyor, eğlencenin sonu yok burada!

Hem bu eğlenceye tanık olmak hem de geçmişen günümüze gelen Roman kültürünü yakından görmek ve Hıdrellez kutlamalarına katılmak için Edirne doğru adres. Önümüzdeki yıllarda daha düzenli organizasyonlarda daha da kalabalık olmak dileğiyle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Türkiye
Ağrı Dağı Güncesi

Kapat