Karadeniz’in En Ucu: Sinop

Karadeniz’in En Ucu: Sinop

DSC_0331

Bir hafta sonu kaçamağı olarak düşündüğüm Sinop’u itiraf etmeliyim ki çok hafife almışım. Deniziyle, insanıyla, havasıyla beni o kadar şaşırttı ki Karadeniz’de olduğuma inanamadım.

Uçak saatlerinin uygun olması nedeniyle Samsun üzerinden Sinop’a geçtik, böylece Bafra’nın meşhur pidelerinin de tadına bakmış olduk.

BafraPidesi

Erfelek Şelaleleri, Sinop Kalesi, Cezaevi, Türkiye’deki tek fiyord benzeri doğa oluşumu olan Hamsilos koyunu, Türkiye’nin en kuzeyi olan İnceburun’u görmeden dönmedim tabi. Sinop, Karadeniz’den beklediğimin aksine çarşaf gibi uzanan denizi ile şaşırttı beni önce. Hırçın, dalgalı bir deniz beklerken dantel gibi işlenmiş sakin, minik minik bir sürü koyla karşılaştık. Konakladığımız Sinop Antik Otel‘deki Ali Bey’den şehrin iki yanının deniz olması sebebiyle esen rüzgara göre denize girdikleri kıyıyı değiştirdiklerini öğrendik. 

Bu kadar gezerken tüm arkadaşlarımın aynı yeri tavsiyede ettiği Teyzenin Yerinde karışık mantı yemeden dönemezdik. Karışık mantının yarısı cevizli yarısı da yoğurtlu servis ediliyor ve tadına doyum olmuyor. Bir de hamur içerisine  katılan ceviz ve üzüm ile hazırlanan nokul da Sinop’a özgü lezzetlerden, mutlaka denenmeli. Çok fazla yemediğimden yorum yapamıyorum ama bu güzel denizden gelen balıklar da akşam yemeği için güzel bir alternatif oluşturuyor.

Keyifli bir şehir Sinop. Diğer Karadeniz şehirlerinden farklı. Karadeniz denince akla gelen bir  karakteristik, şive vardır mesela, Sinop’un insanında da şehrin genelinde de bunu görmüyorsunuz. Ayaküzeri sohbet ettiğimiz bir teyze “En ucuyuz biz Karadeniz’in, uçlarda yaşarız bu yüzden, çok benzemeyiz Karadeniz’e ” dedi. Karadeniz doğası içinde bir Akdeniz rahatlığı var Sinop’ta; çok sevdim. Girdiğiniz dükkanlarda, yol sorarken, yemek yediğiniz yerde karşılaştığınız herkes çok sıcakkanlı ve yardımsever. Şahin Tepesi’ne nasıl gidileceğini sorduğumuz bir araç sahibi tarif etmeyeyim şimdi diyerek bizi tepeye kadar çıkardı.

Bir hafta sonu hem kafa dinlemek hem çok keyifli bir şehirle tanışmak hem de Türkiye’nin en kuzey ucunu görmek isterseniz yolunuzu Sinop’a düşürün. Bence çok keyif alacaksınız.

 İnceburun

 Karadeniz

 

Sinop

Sinop Cezaevi

Sinop Mantısı

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Türkiye
Şehirden Kaçma Noktası: Trilye

Kapat