Kızıldeniz’den Tapınaklara| Hurgada | Luxor | Abu Simbel

Kızıldeniz’den Tapınaklara| Hurgada | Luxor | Abu Simbel

Abu Simbel

 

Bir Hurgada tatili sadece Kızıldeniz’de balık kovalayarak geçer mi, elbette geçer ama isterseniz balıklarla birlikte bir de tapınakları kovalayabilirsiniz. 3 günlük mini Hurgada programımızı   Luxor, Aswan – Abu Simbel ve bir gün Kızıldeniz’de şnorkel olarak planladık.

Ayarladığımız 2 günlük tur kapsamında Luxor ve Aswan-Abu Simbel vardı. Hurgada’da pek çok turizm ofisi Luxor’a günübirlik tur düzenliyor, fiyatlar 40 usd civarında. Ancak Aswan-Abu Simbel işin içine girdiğinde mesafe çok arttığı için fiyatlar yükseliyor ve özel bir tur ayarlamanız gerekebiliyor. Gerçi Aswan ve Abu Simbel’e tek gidiş yolu bu değil. Kahire’den trenle ya da araçla Aswan’a gelip Abu Simbel’e ulaşabilirsiniz.

Luxor:
Hurgada – Luxor arası yaklaşık 3 saat, sabah 05:30 da yola çıkıyoruz.
Luxor programımız oldukça yoğun ve yorucu çünkü gezi alanları çok geniş ve hava çok sıcak.

İlk durağımız Kraliçeler Vadisi ve Hatşepsut Tapınağı. Bir dağın eteğine ve hatta içine  3000 yıl önce oyulmuş bu mezar ve tapınaklar inanılmaz güzel, duvar resimlerindeki renklerin bir kısmı hala canlı…

Kraliçeler Vadisi
Sonraki durağımız Colossi of Memnon. Burdaki dev heykellerde fotoğraf molası verip yola devam ediyoruz. 

Colossi of Memnon

 

Luxor’da son durağımız dünyanın en büyük dinsel kompleksi olarak geçen Karnak Tapınağı. Gördüğüm en etkileyici tapınak olduğunu söyleyebilirim. Programımızın yoğunluğından dolayı tapınağı öğle saatlerinde ziyaret ettik, güneş fotoğraf çekmek için çok uygun değildi. Sabah erken ya da akşamüzeri geç saatlerde orada olmayı çok isterdim.

Karnak Temple

 

KarnakTemple

 

Aswan:
Luxor – Aswan arası 4 saat sürüyor. Bu yolda size Nil nehri eşlik ediyor. Nil’in değdiği dokunduğu her yer yemyeşil iken uzakta kalan her nokta sarı…

Nil
Aswan’da eski şehir içindeki çarşıda yer alan oldukça eski bir otelde konakladık. Tur kapsamında sunulan konaklama, kahvaltı ve yemeklerde beklentiyi yüksek tutmamak gerekiyor, benden söylemesi. Akşam yemeği için rehberimizin tavsiyesi ile Makka Restaurant’ta gittik; sanırım o bölgede bulabileceğimiz en iyi yerdi.

Abu Simbel:
2.Ramses’in izinde bu sefer 03:30 da yollara düştük. Abu Simbel’e gidecek tüm tur araçları ortak bir alanda toplanıyor, bu toplanma noktasında her araca bir görevli/polis veriliyor ve saat 04:00 te konvoy halinde yola çıkıyorsunuz. Bu uygulamanın sebebi güvenlik. Aswan- Abu Simbel arası 3 saat sürüyor.  Tapınağı gezmek için 3 de saatimiz var, saat 10:00 da Aswan’a dönüş için tekrar yola çıkıyoruz. Bu kadar yola ve yorgunluğa değer mi peki? Kesinlikle değer; yine olsa yine giderim!

AbuSimbel

 

Olmazsa olmaz Kızıldeniz:
Dalış yapanların haç yeri olarak geçen Kızıldeniz gerçekten bir cennet. Hurgada’ya giden turistlerin büyük çoğunluğunu su altı ile ilgilenenler oluşturuyor. Biz de son günümüzü şnorkele ayırdık; 2 ayrı resif noktasında yüzme molası ve Giftun adasını kapsayan tüm günlük şnorkel turuna 15 usd ödedik. Deniz altı o kadar renkli ve muhteşemdi ki dinlenmek için bile sudan çıkmak istemedik. Diğer şnorkel deneyimlerimden farklı olarak teknede görevli ekip her an bizimle birlikte denizdeydi ve bize eşlik ettiler. Bu, özellikle şnorkeli ilk defa deneyenler için büyük avantaj. Bir günümüz daha olsa yine balıkların peşinde denizde geçirmeyi isterdim.

 

Meraklısına bir takım notlar;

Hurgada havaalanı şehre oldukça yakın, ama taksi fiyatları için sıkı pazarlık etmek gerekiyor. Mısır için en genel geçer kural her şey için pazarlık etmeniz. Bu kurala uyarak 20 usd teklif edilen taksi ücretini 10 usd’a düşürmeyi başardık.

Karnak Tapınağı’nın gece aydınlatılmış halinin de çok etkileyici olduğu her halinden belli. Ayrıca gece giriş ve bir takım ışık gösterileri olduğunu da okumuştum. Ben yapamadım ama vaktiniz varsa tavsiye ederim.

Her yerde pazarlık etme olayı biraz sıkıcı olsa da istisnaları var. Şehir merkezindeki ana cadde üzerinde karşınıza çıkan büyük mağazalardan hediyelik eşyalarınızı alabilirsiniz. Buralarda pazarlık etmenize gerek kalmıyor.

Yola çıkmadan önce okuduğumuz blog ve sitelerde sürekli kontroller ve rüşvet nedeniyle araç kiralamamız tavsiye edilmemişti. Yollardaki polis kontrol noktalarının sıklığını gördükten sonra hakveriyorsunuz. Mısırda yanınızda yerel birileri olmadan özel araçla seyahat etmek çılgınlık demek.

Nil Nehri üzerinde feluka adı verilen tekneler ile gezinti yapamadım, çok içimde kaldı. Luxor ya da Aswan’da denemenizi öneririm, ben bir sonraki gezime bıraktım.

Nil River

One thought on “Kızıldeniz’den Tapınaklara| Hurgada | Luxor | Abu Simbel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Afrika
Kilimanjaro Tırmanış Deneyimi

Kapat