Kuzeyin Renkli Başkenti: Kopenhag

Kuzeyin Renkli Başkenti: Kopenhag

copanhagen

Kuzeyin başkentlerinden Kopenhag’a şubat ayı için o kadar uygun bir bilet bulmuştum ki, soğuklar bile gözümü korkutmadı. Ancak seyahat tarihim yaklaştıkça paniklemeye başladım. Bu nedenle yanımda kar pantolonları ve içlikler ile yola çıktım. İyi ki de böyle yapmışım, bir İzmir insanı olarak hiç üşümeden rahat rahat gezebildim.

Bu kadar soğuk bir şehrin bu kadar eğlenceli ve sıcak insanlarla dolu olabileceğini tahmin etmezdim. Uçaktan gece 01:30 gibi inip sabaha kadar çalışan metroya bindik. 3. durakta içeriye 2 kadın bindi, birisinin  elinde bir şarap şişesi, diğerinin bir kadeh. Ama o kadar normal ve tatlılar ki, sanki ellerinde pet şişelerde su var. Bir sonraki durakta ise içeriye bir parti grubu girdi, metroda biz de dahil olup bir doğum günü kutladık ve partinin devamına davet edildik. Parti grubundan kaçıp hostele giderken sokaklar insan doluydu, hostele vardığımızda saat 03:00 civarında idi ve burda da herkes çok eğleniyordu, biz de eğlenceye katıldık.

Kopenhag gezmesi kolay ve çok keyifli bir şehir, bence tek olumsuz yanı pahalı bir şehir olması.  Bir hafta sonunda bile rahat rahat, keyifle ve yorulmadan gezebiliyorsunuz:

Amelieborg Sarayı: Sarayı ve saray muhafızlarını ve nöbet değişimlerini görebileceğiniz, gitmişken görülmesi gereken yerlerden. 

kopenhag_1

Kanal Turları: Yaz aylarında Kopenhag’ı geziyor olsaydım bu kanal turu eminim çok daha keyifli olurdu ama şehri bir de denizden görmeli diyerek şubat ayı da olsa kanal turu yaptım.

Kronborg Sarayı: UNESCO dünya mirası listesinde olan bu saray ve bahçesi oldukça keyifli. 

Christiansborg Sarayı: Kopenhag’ın meşhur saraylarından birisi daha, ziyaret etmeyi atlamayın.

NyHavn: İşte meşhur liman bölgesi burası, burda fotoğrafınız olmazsa Kopenhag’a gelmiş sayılmazsınız. Şehrin en merkezi yeri burası, kanalın iki tarafında da çeşitli kafeler, restorantlar yer alıyor; burası fotoğraf çekmek, yürüyüş yapmak ve mola vermek için güzel bir nokta.

Küçük Deniz Kızı: Kopenhag’ın simgesi durumundaki bu heykeli görmemek de olmaz. Kanal turu ile yakınından geçsek de içim rahat etmedi ve kara yoluyla da yanına kadar gittik. Etkileyici de değil ama gitmeden, görmeden de duramadım. 

Kucuk_deniz_kizi

Tivoli Bahçeleri: Dünya’nın en eski ikinci eğlence parkı olan Tivoli şubat ayında gittiğimiz için kapalıydı. Bahar ve yaz döneminde eminim çok eğlenceli olacaktır.

CarlsBerg Bira Fabrikası: Biranın tüm yapım aşamalarını görüp, 2 tane de tadımlık içebiliyorsunuz. Daha önce bira fabrikası ziyaret etmediyseniz farklı bir deneyim olabilir.

Christiana Bölgesi: Kopenhag içindeki özgürlükler bölgesi. Gitmeden önce bu ilginç bölgeye ilişkin biraz araştırma yapmıştım. Christina kendi kurallarını, bayrağını, kültürünü oluşturmuş ve uzun mücadeleler sonucunda kısmen özerkliğine kavuşmuş bir bölge. Şöyle ki, bu bölgeye araba ile giremiyorsunuz, her yerde fotoğraf çekemiyorsunuz, bu konuda çok katı kuralları var. Uyuşturucu serbest ama o kadar denetimliler ki olay çıkmıyor. Ortamda huzursuzluk çıkaracak birini hemen bölgeden çıkartıyorlar. Bu bölgede yaşayanlar gönüllerinden koptuğu kadar devlete elektrik, su parası da ödüyormuş. Kopenhag’a yolunuz düştüyse Christiana bölgesini de görmenizi mutlaka öneririm, güvenlik açısından hiç bir problem yok.

Christiana_Bölgesi

Meraklısına notlar,

Şehirde ulaşım çok kolay; gece 01:30 da uçaktan inmemize rağmen hostelimize kolayca ulaştık. Sabaha kadar çalışan metro dışında, otobüs ve havaalanı -şehir merkezi arasında ring seferler yapan özel şirketler de bulunuyor. 

Konaklama maliyetleri maalesef çok yüksek. Bu nedenle gitmeye karar verdiğinizde konaklamayı son dakikaya bırakmayıp hemen yer araştırmanızı tavsiye ederim.

Kopenhag’dan İsveç – Malmö’ye tren ile 15-20 dakika içinde geçebiliyorsunuz. Eğer vaktiniz varsa ve özellikle hava güzelse tavsiye edebilirim. Yoksa kış aylarında iseniz kolayca gideceğiniz Malmöde pek bir şey bulamadan sadece bir yemek yiyip geri dönebilirsiniz. Gerçi Danimarka’da iken sadece bir öğle yemeği için İsveç’e gitmiş olmak da kulağa havalı geliyor  ama sadece bu kadar.. Bu yolculukta Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan Øresund köprüsü kullanılıyor.

Malmö

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Avrupa
Sarı Tramvay | Lizbon

Kapat