Bir Hafta Sonu Mardin

Bir Hafta Sonu Mardin

Mardin_Mezopotamya

 

Aslında yine tembellik eder ve Mardin yazımı da erteleyip dururdum ama üzerimde yakın zamanda gidecek pek çok arkadaşımın baskısını hissettiğimden erteleyemedim.

Mardin için bir hafta sonu yeter mi sorusu en çok karşıma çıkan soru. Cevabım biraz politik; hem yeter hem yetmez… Eğer programınızda sadece Mardin, Midyat ve Dara Harabeleri varsa bir hafta sonu oldukça ideal. Ama gitmişken Hasankeyf’i de görmek istiyor ​ve Diyarbakır’a uğramamak ayıp olur diyorsanız (ki haklısınız) en az 3 gün ayırmak gerekir derim.

Mardin ve yöresinde en çok hoşuma giden farklı dinlerin bir arada yaşayabilmesi. Bir Süryani Kilisesinden çıkıp Ulu Camii’yi gezip sonrasında da bir manastır ziyareti yapabilirsiniz. Mardin içinde Kasımiye Medresesi, Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi, Kız Meslek Lisesi, Zinciriye Medresesi, Eski PTT binası, Sabancı Müzesi, Hatuniye Camii, Ulu Camii ve Kasımiye Medresesi gezebileceğiniz yerler arasında.

Deyrulzafaran Manastırı Mardin’in 4 km kadar dışında ancak bu bölgeye giden minibüsler bulunuyor. İsmini zafaran’dan yani safrandan almış manastırı Süryani bir rehber eşliğinde geziyorsunuz, bu da Süryani örf ve adetleri hakkında da bilgi edinmenizi sağlıyor. Her sorunuzu güler yüzle cevaplıyorlar.

Deyrulzafaran

Mardin civarında gezilebilecek yerler arasında Midyat ilk sırada geliyor sanırım. Midyat’ta bulunan taş evler pek çok diziye ev sahipliği yaptığı için son yıllarda daha da ünlenmiş durumda. Ben ziyaretimde çok fazla keyif almadım açıkçası; tarihine daha çok önem veren, evlerini, sokaklarını korumuş bir küçük şehir beklerken taş evlerden uçsuz bucaksız ovalar yerine yüksek apartmanların izlendiği, eski ve yeninin karıştığı büyükçe şehir ile karşılaştım. Midyat’a dair tek aklımda kalan şehir merkezindeki Çağdaş Et Lokantası’nda yediğimiz lezzetli pide ve yemekler oldu​ diyebilirim.

Midyat

Dara Antik Kenti, Mardin’e yaklaşık 30 km. uzaklıkta. Buraya toplu ulaşım bulunmuyor, araç kiralayarak veya bir taksi ile anlaşarak gidebilirsiniz. Dönüşte de Nusaybin yolu üzerinden dönerseniz Beyazsu’ya uğrayabilirsiniz. Dara Antik Kenti’nin Mezopotamya’nın Efes’i diye anılması boşuna değil, mutlaka görün.

Dara Antik Kenti

Aman bunlara dikkat :

Mardin ve civarındaki manastırlar hala canlı. Yani içerisinde insanlar yaşıyor, ibadet devam ediyor. Bu nedenle çoğu saat 15:00 itibariyle kapanıyor ve saat 16:00’da ibadet başlıyor. Bu nedenle bizim gibi saatlere dikkat​ etmezseniz , saat 15:30 da kapıda kalabilirsiniz.

Mardin’de gittiğiniz mevsime göre değişecektir ama gece ve gündüz sıcaklıkları arasında ciddi fark olabiliyor. Gündüz kısa kollu giysiler ile yaz modunda gezerken gece donabilirsiniz. Kalın bir hırka, polar vb. bulundurmakta fayda var.

Sokak araları, camii, kilise, medrese, köy vb neredeyse gezdiğiniz her yerde bir sürü güzel çocuk çevrenizi saracak ve size eşlik etmek isteyecekler. Bu arada kitaptan okur gibi ezbere bulunduğunuz yöreyi anlatacaklar, istemeseniz de vazgeçmeyecekler. Siz benim gibi de çocuklara para vermekten hoşlanmıyorsanız gitmeden önce yanınıza bolca kalem, silgi vb. kırtasiye malzemesi alabilirsiniz. Çocukları sevindirmek zor değil..

Mardin mutfağı denince aklıma cevizli kebap gelirdi, artık ‘yedi bahar’ adını verdikleri, içine 7 çeşit baharat koydukları kahve de geliyor. Nefis bir tat, uçsuz bucaksız bir deniz gibi ama yemyeşil uzanan Mezopotamya ovasını izlerken bu kahveyi de deneyebilirsiniz.

İncecik tel gümüş veya altının müthiş bir emekle tel tel örülmesiyle ortaya çıkan Telkari bu yöreye özel bir sanat. Almasanız bile bir kaç dükkana misafir olup incelemenizi öneririm. Bir de sabunları meşhur, özellikle bıttım sabunu.

Kasimiye Medresesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir