Ölüm Yolunda Bisiklet Sürmek

Ölüm Yolunda Bisiklet Sürmek

Death Road

Güney Amerika rotamı belirlerken Death Road’da yani ölüm yolunda bisiklet sürmek olmazsa olmaz aktivitelerdendi. Ama plan yaparken gerçekten bu kadar keyif alacağımı bilmiyordum. Dağ bisikleti ile trafiğin artık olmadığı yollarda gezinmece diye bakmışım olaya, yanılmışım 🙂

Dünyanın en tehlikeli yollarından birisi olarak geçen Death Road yani Yongas yolu Bolivya’da And Dağlarında. 3600 metre yükseklikten 60-70 km sürüş ile iniyorsunuz. Bu yolun kullanıldığı dönemlerde yılda yaklaşık 200-300 kişinin bu yolda hayatını kaybettiği söyleniyor. Yol hem çok dar hem de bir tarafı uçurum. Kışın yağmurlu çamurlu halini düşünemiyorum bile.

Organizasyon

Sabah 08:00’de hostelden beni alıyorlar ve ölüm yoluna yolculuk başlıyor. Bisiklete bineceğim için mutluyum ve rahatım ama hiç heyecan yok, henüz olayı anlamamışım. Yaklaşık 1 saat sonra başlangıç noktasına ulaşıyoruz. Giyeceğimiz malzemeleri dağıtıyorlar; alt ve üst rüzgarlık, diz ve dirsek korumaları, eldiven ve kask. Sonra da bisikletlerimizi alıyoruz. Tura rezervasyon yaptırırken boyumuzu posumuzu sormalarına rağmen bana 5 boy büyük gelen bir bisiklet veriyorlar. Kabul etmeyince de boyuma göre bir şeyler ayarlıyorlar. Ve 12 kişilik bir grupla yola çıkıyoruz.

 

Sürüşe önce asfalt yolda başlıyoruz ama nasıl güzel bir yol. Dağların arasından kıvrılarak gidiyor, muhteşem dağlar var burada. İçimde yine o şükran duygusu yaşadıklarıma ve hayata dair…

Asfalt yol bitininde kısa bir bilgilendirme yapıyorlar ve gerçek yola giriyoruz. Önce bizim köy yolları gibi başlıyor ama öyle devam etmiyor. Dağ ve uçurum manzarasında sürerken yoldaki taşlar giderek büyüyor, yol giderek daralıyor, virajlar da artıkça adrenalin kaçınılmaz oluyor. Artık yoldaki taşlar kaya büyüklüğüne vardığında kullandığım bisikletteki amortisörleri daha çok seviyorum. Bazı yerlerde sarmaşık benzeri bitkiler zaten dar olan yollara sarkmışlar ve üzerlerinden yeraltı suları akıyor ve biz de keyifle geçiyoruz. O sıcakta serinlemenin en doğal yolu bu.

Death Road 3

Kısa Kısa Notlar:

Daha önce dağ bisikleti kullanmamıştım, gerçekten güzel bir deneyim oldu. Artık kullanmalıyım 🙂

Bu turu düzenleyen La Paz’da pek çok firma var, fiyatlar ve içerikleri de birbirine oldukça yakın.Yine de bir kaç firmaya sorup fiyat almakta ve pazarlık etmekte fayda var.  Fiyatlar tercih ettiğiniz bisiklete ve süspansiyon sistemine göre değişiyor. En basit olanı seçerseniz tur fiyatı yaklaşık 60 usd’den başlıyor, ben ortalama bir bisiklet seçtim ve 80 usd ödedim.

O kadar taş, toprak, kaya içerisinde tabii ki bisikletimin lastiği patladı. Bu yolda bize bir öncü bir de artçı rehber eşlik ediyordu, anında patlayan lastiği değiştirdiler.

12 kişilik grupta 2 arkadaş yolu tamamlayamadı. Belli bir yerden araç onları alarak bitiş noktasına getirdi.

Yol yaklaşık 64km. ama sizin sürüşü bitireceğiniz yere göre biraz daha uzayabiliyor. Yanınıza, cebinize ufak atıştırmalıklar alabilirsiniz, güzel oluyor.

Parkur bittikten sonra yemek, duş ve yüzme keyfi var….

Yanınızda gopro veya benzeri bir aksiyon kamerası olması bu aktivite için çok güzel olacaktır. Benim yanımda gopro vardı ama kaska veya boyuna takacak aparat yanımda olmadığı için kullanamadım. Tek tesellim aktivite bitiminde sürüş esnasında çektikleri fotoğraf ve videoları paylaşmaları oldu; yine şanslıydım 🙂

 

 

2 thoughts on “Ölüm Yolunda Bisiklet Sürmek

  1. Turu nasıl organize ettiğinizi ve maliyeti konusunda da bilgi verseydiniz keşke.. Teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Güney Amerika
MACHU PICCHU TREKKING REHBERİ

Kapat