Safari Notları| Kenya| Masai Mara

Safari Notları| Kenya| Masai Mara

Tanzanya’da Serengeti, Kenya’da Masai Mara yola çıkmaya hazır olanlar için unutulmaz anılar vaat ediyor. Doğal ortamında görebildiğiniz hayvanlar yılda bir kere Serengeti’den Masai Mara’ya geçiyorlar. Ben ekim ayında göç zamanının bitiminde, hayvanlar Kenya tarafında olduğu dönemde gittiğimden safari turumu Masai Mara bölgesinde ayarladım.  Aylar önce Kenya-Nairobi gidiş, Tanzanya-Klimanjaro dönüş biletimi de buna göre aldım.

 map_great_migration

Kenya’da safari için internet üzerinden bulduğum safari firmaları ile önceden iletişime geçtim. Bu arada çeşitli site ve blogları okuyup safari deneyimi ve görülebilecek yerler hakkında bilgi edindim. Böylece çok sayıda milli parka sahip Kenya için görmek istediğim noktaları belirlemem kolay oldu. Mesela, pembe flamingolar için Lake Bogoria, beş büyükler için Masai Mara’yı seçtim. Yolda da biraz oynamalar ile izleyeceğim rota Nairobi’den hareketle  Hell’s Gate National Park – Lake Naivasha – Masai Mara National Reserve – Lake Bogoria Nature Reserve – Lake Nakuru National Park olarak şekillendi. 

Tüm zamanımı yapmak istediğim aktivitelere ayırmak istediğimden safariye gideceğim firmayı önceden internet üzerinden ayarladım. Bu bana zaman kazandırdı, belki Nairobi’den ayarlamak maliyeti düşürebilirdi.

Safari programına hava alanı transferleri, safari süresince çadır/otel konaklama, sabah, öğle ve akşam yemekleri dahildi. Çok sayıda seçenek var; seçeceğiniz konaklama tipine, safaride dahil olacağınız gruba (büyük, orta, küçük veya özel seçebilirsiniz), kaç gün safari yapmak istediğinize göre fiyatlar değişiyor. Ben en ekonomik turlardan birini seçtim ve gezim boyunca hiç sorun yaşamadım.

safari_arac

 

Çadır konaklamalarını doğanın içinde olduğu için tabii ki daha çok sevdim. Kamp alanında 2 kişilik çadırda tuvalet-banyo vardı, elektrik sadece  19:00-22:00 arasında veriliyordu ki çekmeyen telefonlarımızı şarj etmek için yeterliydi.

 

safari_kamp

Güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka, ince ve açık renk, uzun kollu giysiler safaride olmazsa olmaz. Bunlara ek olarak sabah gün doğumunda çıkılacak safariler için de polar benzeri kalın bir giysi bulundurmak gerekiyor.

Yola çıkmadan 1-2 gün önce dürbün bulma telaşına düşmüştük. Son anda bulduğum dürbünü neredeyse hiç kullanmadım, ayrıca safariye çıktığımız araçta da bir tane vardı. Hayvanları çok yanından görme fırsatı bulduğumuz gibi, fotoğraf çekmek istiyorsanız fotoğraf makinanız ile beraber makro lensler götürebilirsiniz. Ben bazı kareleri tekrar tekrar çekmekten kendimi alamadım.

my love

Bunun dışında safaride gerçek hayatı geride bırakıp daha önce hep televizyonda izlediğim belgesellerin içinde olmanın keyfini çıkarttım. Beklentilerimin çok ötesinde bir deneyimdi. Sadece hayvanlar aleminin içine dalmakla kalmadım, çok farklı bir kültürle de tanıştım. Sanırım arayı çok açmadan yine safari yollarına düşerim!

masai mara giriş

 

2 thoughts on “Safari Notları| Kenya| Masai Mara

  1. çok güzel bir deneyim olmuş bizde 10 gün sonra kenyada safariye katılacagız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir