Doğum ve Ölüm: Varanasi

Doğum ve Ölüm: Varanasi

 DSC_0475

Bildiğim hiç bir yere, daha önce gördüğüm hiç bir şehre benzemeyen şehir Varanasi. Hem ışıklar şehri, hem de karanlıklar prensi!

Hem ışığı hem de karanlığı aynı anda içinde barındırıyor. Anlatması çok zor ama ilk defa bir şehirde bu kadar karmaşık duyguyu bir arada yaşadım.  Hindistan zaten pek çok yerinde anlamaya, anlamlandırmaya çalıştığım bir ülke oldu ama Varanasi bambaşkaydı.  Bazen anlamaya çalışmadım, kendimi bıraktım ve sadece izledim.

Öyle bir şehir ki planladığımız hiç bir şey, kalacağımız hostel de dahil, planladığımız gibi gitmedi. Kısa sürede pes edip kendimizi şehre bıraktık ve şehrin bize getirdiklerini yaşadık.

İnek tarafından kovalanmak, otel mafyasının eline düşmek, kaldığımız fareli oteller, ölümü bekleyen insanlar, sonu olmayan bir fakirlik, insanlardan dolayı üzülemediğim sokak köpekleri, her şeye rağmen gülümseyen insanlar, dilenenler, dilenmeyenler, arka sokaklar, gizli saklı atölyeler, Tanrılar, maymunlar, Ganj’a bırakılan dilekler… Her şey çok birbirine geçmiş, yaşam ve ölümün bir arada olduğu şehir Varanasi…

Bazı şehirleri anlatmaya kelimeler yetmiyor, bazı şehirler tarif edilemiyor.  Bazı şehirler rehber kitaplarda yer alan mutlaka görün-yapın kalıplarına sığmıyor. Bunları okuyup gitmek gerekir elbette ama Varanasi’de bir şeyler planlayıp buna uymaya çalışmak yerine kendini şehre bırakmak gerekiyor. Şehir istediği yüzünü, istediği rengini sadece kendi istediği gibi gösteriyor.

Hem ölüm hem de hayat için Işık’ın hiç eksilmemesi dileğiyle… Eminim yolum bir gün bu şehre tekrar düşecek.

 DSC_0682 DSC_0691

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Asya
Annapurna Trekking Notları

Kapat