Kanallar ve Karnaval : Venedik

Kanallar ve Karnaval : Venedik

Yıllar önce kuzenimle İtalya’ya gitme girişiminde bulunmuş ancak vize yetişmediği için alakasız bir biçimde Tunus’a gitmiştik. Daha sonra Milano’ya gitme fırsatım oldu. Ama hep en çok merak ettiğim Venedik’e bir türlü gidememiştim. Karnavalı fırsat bilerek Şubat ayının ilk günlerine biletlerimizi ayarladık. 4 günlük programımızın ilk ve son gününü Venedik’e ayırıp, diğer 2 günde Bologna – Floransa – Pisa  için yollara düştük.

Venedik gibi güzel bir şehri karnaval zamanında ziyaret ettiğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum.  Venedik  kolayca gezilebilecek, sokaklarında pardon kanallarında keyif keyif kaybolunacak bir şehir. Kış mevsiminde ulaşım ve yağmurda fotoğraf çekmenin zorlukluklarını yaşasak da festivalin zaten güzel olan şehre müthiş bir renk kattığını düşünüyorum.

Temelini pagan kültüründe yer alan baharı karşılama kutlamalarından alan Venedik Karnavalı’nın tarihi, resmi olarak 1298 yılına dayanıyor. Ancak geçmişte sınırsızlıklar nedeniyle yasaklandığı dönemler  de olmuş. Karnavalın amacının yılda bir kez de olsa zengin ve fakir, soylu ve sıradan insan arasındaki farkın kalktığı, herkesin eşitlendiği bir demokrasi simgesi olduğu düşünülüyor. Venedik maskelerinin  en ünlüleri Batua ve Punchinella. Batua, siyah şapka ile takılır ve erkeksi bir görünümü  var; Punchinella ise upuzun ve sarkık burun görünümü ile hemen farkediliyor.

Eğer karnaval zamanı Venedik’e gidecekseniz otel rezervasyonunu çok önceden yaptırın. Karnaval ve turlar nedeniyle yer bulmak karnaval tarihleri yaklaştıkça zorlaşıyor. Biz yer bulamadığımız için Lido’da kaldık. Ulaşımda hiç sorun yaşamadık;  24 saat vaporetto vardı.

Havaalanında iner inmez ulaşımda kullanacağınız biletleri araştırıp hemen alın. Günlük, 48 saatlik, 3 günlük vb. seçeneklerde bilet bulmak mümkün. Bilet satışı yapan 2 firma vardı, biz Actv’yi tercih ettik.

San Marco Meydanı, Dükler Sarayı, Burano adası, cam işçiliği ile ünlü Murano adası mutlaka uğranması gereken yerlerden.. Pizzalar, makarnalar, tiramisular, dondurmalar, kahveler ve ev yapımı şaraplar konusunda bir yorum yapmıyorum, İtalya bu ünü kesinlikle hakediyor. 

Şehir güzel, karnaval renkli daha ne olsun…

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir