Yavru Vatan Kıbrıs – Girne

Yavru Vatan Kıbrıs – Girne

Yıllardır Kıbrıs’a gitmek isteyip de bir türlü zaman ayıramamıştım. 3-4 günlük tatilleri Kıbrıs’a ayırmayıp, bir hafta sonu yeter düşüncesindeydim. Bu düşüncemde Kıbrıs’ın sadece deniz ve kumarhaneden ibaret gösterilmesinin de payı büyüktü.

Bir planlama hatası yaparak bayram tatilinin 29 Ekim ile birleştiğini hesap etmeden sadece 3 günlük bir tatil planı yaptım. Aslında tatilin daha uzun süreli olduğunu farkettiğimde artık çok geçti… 3 koca günümüz olduğu ve Kıbrıs’ta pek bir şey bulamayacağımızdan hareketle bir gün adayı gezer, diğer günlerde de  denize girer, meşhur kumarhanelerini gezer, bol bol dinleniriz dedik.  Ancak Kıbrıs gezimiz boyunca ne denize girebildik, ne de meşhur kumarhanelerine.Gezmekten pek fazla bir şeye vakit ayıramadık.

Havaalanından kiraladığımız aracı alıp hemen ilk durağımız Girne’ye gittik. Otelimiz Cyprus Dorms, limanın arkasında, biraz salaş, düşük maliyetli ve çok merkezi bir noktada idi. Ancak gezip görmeyi planladığımız yerler oldukça dağınık olduğu ve ada içerisinde toplu ulaşım yaygın olmadığı için araç kiralamak gerekiyor.

Gezimizin ilk gününü Girne ve civarına ayırdık. Girne Limanı’ndan gezmeye başlayarak Girne Kalesi  ve kale içerisindeki Batık Gemi Müzesi, Ağa Cafer Paşa Camisi, St.Hilarion Kalesi (Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler çizgi filminde bu kaleden esinlndiği söylenmekteymiş), Bellapais (Beylerbeyi), Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Özgürlük Anıtını gördük. Buffavento Kalesine de gittik, ancak kaleye çıkış çok zamanımızı alacağı için uzaktan görüp geri dönmeyi tercih ettik. Bellapais Manastırı fotoğraf çekmek için keyifli bir alandı; öğle yemeğimizi de manastır civarında bir yerlerde yedik. Turistik bir bölge olmasına rağmen, hem yöresel yemekleri tatma imkanı bulduk hem de çok keyif aldık. Pirohu denilen Kıbrıs mantısını denedim, bir peynir sever olarak çok da beğendim.

Eğer gezmeyi seviyorsanız kaybolmayı daha çok seviyorsunuz demektir. Burdan hareketle Özgürlük Anıtı’nı a görüp Girne’ye doğru dönüşe geçmişken önümüze çıkan ilk yola girdik ve ıssız yolda uzun süre ilerleyerek Kilise Meydanı kasabasına vardık. Biraz gezip fotoğraf çektik, keyifli ve çok güzel bir kasaba idi. Aklıma geldiğinde beni gülümseten, yol’un hoş süprizlerindendir..

Yol’u ve keşfetmeyi seviyorum…

 

 

 

 

2 thoughts on “Yavru Vatan Kıbrıs – Girne

 1. I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this site yourself?
  Please reply back as I’m planning to create my own site and
  would like to know where you got this from or just what
  the theme is called. Appreciate it!

  1. Thanks your comments about my blog.
   I didn’t developed my blog thema. It is Workpress thema, it developed by Wayne.
   Good luck for your web site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Türkiye
Ruhumu Macahel’de Sakladım…

Kapat