5 Haftada Güney Amerika

5 Haftada Güney Amerikaguney-amerika-rotam

 

Sonsuz gezme isteği ile sınırlı zaman ve bütçe arasında kalıyoruz hep. Boşuna iktisat okumadım sanırım, sonsuz ihtiyaçlar, kıt kaynaklar… Ama ne yapalım hayat böyle, elimizdeki imkanları iyi kullanmak gerekiyor, bunun için de doğru planlama şart. 5 haftada Güney Amerika seyahatimi de bu nedenle detay detay planlamaya çalıştım.

Eğer Güney Amerika’yı gezmek için 6 ayım olsaydı sadece gideceğim ülkeleri ve kaba taslak ana şehirleri belirler ve yola çıkardım. Ama zaten kısıtlı olan zamanımı boşa harcamamak için biraz plan program yaptım. Bu plan benim için her an değişebilir, yolda şekillenebilir ve bazı kısımlarına yolda karar vereceğim bir taslaktan ibaretti.

Rotamı çıkarırken öncelikle gideceğim ülkeleri ve benim için olmazsa olmaz yerleri belirledi. Peru’da başlayıp Bolivya, Şili’yi içeren ve Arjantin’de biten bir rota oluşturdum. Bu rotada Machu Picchu, Salar de Uyuni, Torres del Paine gibi bazı yerler en çok görmek istediklerim arasındaydı. Bunlara göre de, tam olarak uyamayacağımı bilsem de kaba taslak bir rota oluşturdum. Mesela Lima – Cusco arasında Nazca, Ica, Paracas gibi görülesi yerler olmasına rağmen bunlardan vazgeçip uçakla seyahat ederek zaman kazandım. Çünkü Machu Picchu’ya 4 gün süren inka trail ile gitmek istiyordum. Uğrayamadığım yerlerde de en azından neleri kaçırdığım konusunda fikrim oldu.

Yaptığım taslak rota bana hep bir fikir verdi, zamanımı doğru kullanmamı sağladı, yolda zaman zaman değişiklikler yaptım ve  yaptığım plandan hızlı hareket edebildim. Örneğin, Dead Road’daki bisiklet sürüşünden sonra La Paz’a geri dönüp ertesi gün uçakla Amazonlar’a gitmek yerine bulunduğum yerden otobüsle yola devam etmek bana hem zaman kazandırdı, hem de bütçemi zorlamamış oldum.

5 haftada bu kadarını yapabildim, gerçekleştirdiğim rota aşağıdaki gibi, belki size de faydası olur:

 

Peru- Bolivya Rotası
Peru- Bolivya Rotası
Şili - Arjantin
Şili-Arjantin Rotası

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “5 Haftada Güney Amerika

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir