Hayallerimin Kırık Dökük Beyrut’u

Hayallerimin Kırık Dökük Beyrut’u

Beyrut Sokakları

Yaklaşık 3 yıl önce Beyrut’a bilet almış ama gidememiştim. Aradan yıllar geçse de Beyrut hep aklımın bir köşesinde kaldı. Hem vize gerektirmemesi hem de yakın olmasından dolayı ben de erteleyip durdum. Nihayat bu sene 5 arkadaş plan yapıp birlikte gitmeye karar verdik.

Bir zamanlar “Ortadoğu’nun Paris’i” olarak adlandırılan Beyrut… Hayallerimde havaya ve birbirine karışmış nargile ve baharat kokuları, ortadoğunun rengi sarının tablo gibi gözüktüğü sokaklar, birden fazla dinin birarada olmasının yarattığı renkler, sokak aralarında ya da taksilerden duyulan Feyruz’un (Fairuz) sesi, lezzetli mezeleri ile biraz otantik bir Beyrut vardı. Lübnan mutfağının lezzeti hariç Beyrut maalesef beklentilerimi pek karşılamadı; belki de ben çok şey hayal etmiştim. Karşılaştığım şehir beni biraz hayal kırıklığına uğratsa da Lübnan mutfağını ve insanlarını sevdiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Beyrut’a Vize Var mı?

Lübnan Türk vatandaşlarından vize istemiyor, bu nedenle pasaportunuzu ve uçak biletinizi alıp vizeyle uğraşmadan Beyrut’a gidebilirsiniz.

Güvercin Kayalıkları

Beyrut Nereler Gezilir ?

Bizim Beyrut için toplam 3 günümüz vardı. 2 günü şehir içine ayırdık ama 1 günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Biz bu günlerden birisinde havanın sıcaklığını değerlendirip deniz kenarındaki havuzlarda biraz zaman geçirmeyi tercih ettik.

 • Saint George Maronite Katedrali
 • Mohammed Al – Amin Camii
 • Roma Kalıntıları
 • Downtown Bölgesi
 • Yıldız Meydanı
 • Beirut Souks
 • Zaitunay Bay: Burası marina bölgesi, lüks kafeterya ve dükkanlar, yürüyüş yolları yer alıyor. Hiç bir özelliği yok.
 • Pigeon Rocks (Güvercin Kayalıkları): Burası çok anlam veremediğim bir şekilde popüler ve kalabalıktı. Denizin kenarında yer alan kayalıklar Beyrut’un simgesi gibi. Gün batımında o kadar kalabalıktı ki bir kaç fotoğraf çekip hemen kaçtık.
 • Hamra Bölgesi: Bu bölge biraz Eminönü’ne benziyor; çarşı pazar havasında. Ayrıca uygun fiyatlı oteller de yer alıyor.
 • Jeiatta Mağarası, Harissa ve Byblos Turu: Tur firmaları ile anlaşarak da gidebilirsiniz, biraz pahalıya gelebilir; biz daha uygun olduğu için bir taksi ile anlaştık. Gün boyunca süren Jeita, Harissa ve Biblos turu için toplam 100 usd ödedik ve rahat rahat gezdik.

Jeiatta Mağarası pazartesi günleri kapalı, bunu dikkate alarak planınızı yapmanızı öneririm. Çok merak ettiğim, içerisinde botlarla gezilecek kadar büyük olan bu mağarayı benim gibi göremeden dönebilirsiniz.

Harissa ise Beyrut’a tepeden bakabildiğiniz ve kocaman bir Meryem Ana Heykelinin yer aldığı bir alan. Teleferikle de çıkabiliyorsunuz ama dikkat, teleferik de pazartesi günleri kapalı.

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Byblos ( Biblos da diyebiliriz) ise Beyrut’a yaklaşık 40 dakika uzaklıkta eski bir liman şehri. Bu minik şehir Fenikelilerin ilk kurduğu şehir olmasıyla ve alfabenin burada doğmuş olmasıyla ünlü. Biblos nereler gezilir diyecek olursanız  güzel korunmuş limanından başlayarak tarihi çarşıya kadar uzanan güzel yürüyüş yolunda ilerleyip rengarenk dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

Byblos

 Lübnan Mutfağı

Humus, tabbule, fattoush gibi yerel Lübnan mezelerini mutlaka denemelisiniz. Parmaklarınıza dikkat edin, o kadar güzeller. Ayrcıa menülerdeki pek çok yiyeceğin de ortak olduğunu göreceksiniz.

Hemen hemen her yer karşınıza nargile çıkacaktır, ben denemedim.

Rakının atası olduğu söylenen Arak milli içkileri. Tabii ki bunu denedim, daha sert bir içki beklememize rağmen rakıdan daha hafif bir tadı ve kolay içimi vardı.

Almaza birası da yerel biraları ve tadı çok güzel.

 

Bir hafta sonu çok farklı yerler görmek için değil ama biraz Akdeniz havası almak ve lezzetli mezelerle başınızı döndürmek isterseniz Beyrut güzel bir seçenek olabilir.

2 thoughts on “Hayallerimin Kırık Dökük Beyrut’u

 1. Beyrut için pahalı bir şehir old soyleniyor? Su bile 3.5 tl old söyleniyor.Ne kadar dogru?Bu kadar pahalıysa pek bir esprisi yok acele etmenin

  1. Beyrut hemen hemen İstanbul ile aynı ayarda, yani pek ucuz olduğunu söyleyemeyeceğim. Eğer çok uygun uçak bileti bulduysanız değerlendirebilirsiniz bence.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Asya
Kısa Kısa Hindistan :)

Kapat