Eyvah Pasaportum Kayboldu!!!

Eyvah Pasaportum Kayboldu!!!

gecici pasaport

 

Gezip görmek amacıyla seyahatlerim dışında iş nedeniyle de oldukça fazla seyahat ediyorum ve yorgunluk, koşuşturmaca içinde pasaportumu kaybetmekten hep korkmuşumdur. Benim başıma gelmedi ama geçtiğimiz günlerde iş nedeniyle Almanya’da iken bir arkadaşımızın laptop çantasıyla beraber pasaportu da çalındı. Buradan hareketle yurt dışında en değerli hazinemiz pasaportlarımızın kaybolma/çalınması durumunda neler yapabileceğimizi toparlamaya çalıştım.

Tutanak şart!

Aradınız, taradınız, pasaportunuzu bulamıyorsunuz.
Öncelikle polise giderek bir tutanak tutturmanız gerekiyor. Bu tutanak her yerde işinize yarıyor ve pasaportunuz kullanılarak illegal işler yapılırsa elinizde bir dayanak oluyor. Ayrıca ülkenize döndüğünüzde tekrar pasaport çıkartırken de işinizi kolaylaştırıyor. Ancak bazı ülkelerde polisin yardımsever olmayan ve hatta zorlayıcı tavırları ile de karşılaşabilirsiniz, hazırlıklı olun. Mesela bir otobüs/tren yolculuğunda pasaportunuz çalındıysa, vardığınız şehirde polise gittiğinizde olayın nerede gerçekleştiği belli olmadığını öne sürüp tutanak vermek istemeyebiliyor. Israrcı olun ve o belgeyi almadan çıkmayın!

Tutanaktan sonra yapmanız gereken ülkeden çıkabilmenizi sağlayacak olan geçici bir belge. Eğer bulunduğunuz şehirde ülkenizin büyük elçiliği bulunuyorsa şanslısınız. Burada size hemen bir geçici pasaport düzenliyorlar. Bu pasaport verildiği günden itibaren 20 gün geçerli oluyor ve ülkeden çıkış yapabilmenizi sağlıyor. Eğer zamanınız var ise gerekli belgeleri sağladığınızda konsolosluk size yeni bir pasaport da verebiliyor.

Eğer bulunduğunuz şehir veya ülkede konsolosluk yoksa polisten aldığınız kayıp tutanağı ile çıkış yapmanız gerekecek. Bu pek çok soru ve uzun işlem gerektirdiğinden oldukça erken hava alanına gitmeniz gerekiyor. Mümkünse aktarmasız bir uçuş seçmeniz de özellikle öneriliyor, çünkü elinizde bir kayıp pasaport tutanağı ile aktarma demek yeni prosedürler, yeni soru ve sorunlar demek..

Geçici pasaportla çıkış yapmak da çok kolay değil.

Yeni bir pasaport aldıysanız sorun yok ancak elinizde geçici pasaport ile yabancı bir ülkeden çıkış yaparken biraz sevimsiz bir sorgulamadan geçiyorsunuz. En azından Avrupa Birliği ülkelerinde böyle. Pasaport polisi sizden pasaportunuza ve vizenize dair bir fotoğraf/belge vb. bir şeyler istiyor. Eğer bunu sunamazsanız ‘nereden bilelim pasaportunu çaldırdığını, vizenin olduğu ne malum, belki de kaçak giriş yapmıştın’ moduna giriyorlar. Bu nedenle pasaportunuzun ve vizenizin bir fotoğrafını mutlaka kolay ulaşabileceğiniz bir yerlerde saklayın. Ama bu kesinlikle cep telefonunuzun fotoğraf bölümü olmasın, zira pasaportunuz çalındı ise cep telefonunuzun da gitmiş olma olasılığı var. Sürekli kullandığınız mailinizde veya elektronik ortamda erişebileceğiniz bir ortamda bu fotoğrafları tutmanız herhangi bir kayıp/çalıntı durumunda hayatınızı kolaylaştırabilir.

Geçici pasaport ile yurt dışındaki bir ülkeden çıkış yaparken, kayıp pasaport ve vizenize dair bir belge sunamazsanız ne oluyor? Size dava açıyorlar. Evet, resmi olarak size kamu davası açıyorlar. Ve ülkenize gittiğinizde konsolosluğa gidip  geçerli vizenize dair bir belge almanızı ve kendilerine iletmenizi istiyorlar. Bu belge ellerine ulaştığında davayı lehinize sonuçlandırarak kapatıyorlar. Eğer bunlarla uğraşamam diyerek belgeyi göndermezseniz kaçak muamelesi görüyorsunuz ve sonraki girişlerinizde sorun oluşturuyor.

Kayıp pasaporttaki vizeler ne oluyor?
Diyelim ki 3 yıl geçerli vizenizin olduğu pasaportunuzu kaybettiniz. Geçmiş olsun, vizeniz de artık gidiyor. Yeni pasaport çıkarttıktan sonra tüm belgeleri yeniden hazırlayıp yeniden vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Ama benim daha 2 yılım daha vardı diye ağlasanız da işe yaramıyor. Bu nedenle siz siz olun pasaportunuza gözünüz gibi bakın.

Kayıpsız günler dilerim!

gecici pasaport 1

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir