İkinci Pasaport

İkinci Pasaport

Benim hayatıma da 2019 yılında giren ikinci pasaport ile ilgili bildiklerimi paylaşayım istedim; ikinci pasaport nasıl alınır, nedir, ne değildir? Nasıl başvurulur? Dilekçe gerekiyor mu? İnternette araştırma yaptığımda çok net bilgilere ulaşamadım çünkü.

Öncelikle bu ikinci pasaport olayının nereden çıktığını anlatayım. Bildiğiniz gibi bazı ülkeler bazı ülkelerle hiç geçinemiyor. Hatta bu geçimsizlik öyle boyutlara varıyor ki o ülkeye gittiysen ( giriş yapıp yapmaman önemli değil, pasaportunda vizesi olması bile yeter) benim ülkeme giremezsin diyor. Örnek vermek gerekirse pasaportunuzda İsrail vizesi varsa İran, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkeler sizi kabul etmiyor. Oraya girdiysen bize gelemezsin diyorlar. Ee siz de bana ne kardeşim sizin aranızdaki sorundan, ben bi gezip gidicem diyemiyorsunuz. Ek olarak vize başvuruları bazen çok uzun sürebiliyor. Pasaportunuzu başvuru için verdiğinizde ertelemek zorunda kaldığınız seyahatler olabiliyor. Özellikle iş için çok sık seyahat eden kişilerde bu durum büyük sıkıntı yaratıyor.

Ben ülkeler arasındaki anlaşmazlığın kurbanı oldum. İsrail biletim varken bir kaç ay sonrasına gidip bir de İran bileti aldım. Eskiden İsrail’in vizeyi ayrı bir kağıda basma uygulaması vardı, biraz buna güvenmiştim. Ama bu uygulama eskide kalmış. İsrail vizesi ve o detaylar için buraya göz atabilirsiniz. İsrail vizeyi pasaporta basınca İran gezim için ikinci pasaportu almak kaçınılmaz oldu.

İkinci pasaport başvurusu

  • İkinci pasaport başvurusu da aslında ilk pasaport başvurusu gibi. Kimlik ve bir fotoğraf ile size en yakın ilçe nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz. İnternet üzerinden randevu alarak gitmenizi tavsiye ederim, hiç sıra beklemiyorsunuz.
  • Tabii ki pasaport defter bedeli ve kaç yıllık pasaport istiyorsanız harç bedelini de öncesinde bankaya yatırmış olmanız gerekiyor.
  • Yanınızda mevutta geçerli olan pasaportunuzun olması gerekmiyor ama seri numarasını almayı unutmayın.
  • Size hazırda olan bir başvuru dilekçesi veriyorlar, onu doldurup başvurunuzu tamamlamış oluyorsunuz. Ayrıca bir dilekçe yazmamıza gerek yok.
  • Başvuruda pasaportunuzun hangi adrese gönderilmesini istediğinizi belirtiyorsunuz. Benim başvurumdan çok kısa süre sonra, 2. günde yeni pasaport elime ulaşmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel
İsrail Turistik Vizesi
Kapat