İsrail Turistik Vizesi

İsrail Turistik Vizesi

İsrail maceram daha yola çıkmadan başladı. İsrail gezi biletimi alırken İsrail vizesinin ve giriş – çıkış damgalarının İran’a ve Arap ülkelerine girişte sorun yarattığını biliyordum. Ama İsrail’in vizeyi ve giriş-çıkış damgalarını ayrı bir kağıtta verdiğini de biliyordum.  Bu nedenle İsrail seyahatime az bir süre kala rahatlıkla İran bileti de aldım J Daha sonra İsrail vizesi için gerekli belgeleri hazırlamaya başladığımda öğrendim ki artık uygulama değişmiş, İsrail vizesi artık ayrı bir kağıda basılmıyormuş. İsrail vizesi de artık diğer vizeler gibi mutlaka pasaportunuza basılıyor.

 

Peki evrak olarak neler mi gerekiyor? Shengen vizesi için gerekli olan tüm belgeler burada da isteniyor, tek güzel yanı vize ücretinin olmamasıJ

 

Vize başvurunuzu konsolosluğa hafta içi her gün 10:00-13:00 arasında kendiniz giderek yapabiliyorsunuz. Önce güvenlik belgelerinizi sorup size bir sıra numarası veriyor, bu yüzden biraz erken gidip önlerde olmanızı öneririm. Sıranız geldiğinde montunuz, çantanız, telefonunuz dahil her şeyi güvenliğe bırakıp asansörle konsolosluk katına çıkıyorsunuz. Girişte uzunca bir mülakattan geçiyorsunuz, bunu da atlattıktan sonra nihayet yetkili kişiye belgelerinizi teslim edebiliyorsunuz. Söylenildiği kadar korkunç ya da sıkıcı değil, aksine ben oldukça eğlendim. Sonunda size pasaportunuzu teslim alacağınız barkodlu bir kağıt  ve tarih veriyorlar. 1 hafta sonra da gidip pasaportumu ve vizemi aldım.

 

2019 Şubat ayı itibariyle istenen evrakların listesi aşağıdadır:

İsrail Turistik Vize için Gerekli Evraklar

1. Pasaport. İsrail Ziyaretçi (B/2) Vizesi başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin  pasaportlarında dikkat etmeleri gereken hususlar;  başvuru yapılacak pasaportun İsrail seyahatinden dönüş sonrası en az 6 ay geçerliliği olmasına, vizenin basılabilmesi için yan yana en az 2 boş sayfanın bulunmasına ve yıpranmış, yırtık olmamasına dikkat edilmelidir.

İsrail Konsolosluğu/Elçiliği, istenilen kriterlere sahip olmayan pasaportla yapılan İsrail Turistik Vizebaşvurularını geri çevirmektedir. Yeni bir pasaportla başvurunun yapılması konusunda uyarıda bulunmaktadır.

Ayrıca, müracaat sırasında varsa mevcut ve eski pasaportların işlenmiş bütün sayfaların fotokopilerinin (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, kaşeli-mühürlü sayfalar, vize sayfaları)  sunulması gereklidir.

2. İsrail Vize Başvuru Formu. İsrail Ziyaretçi B/2 Vize başvuruları için doldurulacak İsrail Vize Başvuru Formu hakkında; her başvuru sahibi için (çocuklar dahil) birer adet İsrail Vize Başvuru Formu doldurulmalıdır. Başvuru formunda verilen bilgilerin, başvuru dosyasında sunulan evraklarla desteklenmesi, vizenin daha kısa sürede işlenmesini sağlayacaktır. İsrail Vize Başvuru Formu’nun imzalanması ihmal edilmemelidir.

3. Biometrik Fotoğraf. İsrail Turistik Vize başvurularında kullanılan Biometrik Fotoğrafın standartları: İsrail Turistik Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması ve 6 aydan daha eski olmaması gerekmektedir. Fotoğraf, 5×5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve iki adet olması gerekmektedir.  Biometrik fotoğraf, fazla parlak/koyu/gölgeli/lekeli veya zımbalı olmamasına özen gösterilmelidir.

4. Nüfus Cüzdanı. İsrail Konsolosluğu’na İsrail Turistik Vize müracaatı için başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin beyanı için; Nüfus Cüzdanı’nın ön ve arka yüz bilgilerini gösterir fotokopisi sunulmalıdır.

5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler. İsrail Konsolosluğu/Elçiliği, seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatı; İsrail Turistik Vize başvuru sahibinin banka hesabında en az 3000 TL bakiyeyi görebilmelidir. Bankadan son 3 aylık aktif banka hesap dökümü, 1 hafta içinde alınmış olmalıdır. Bankanın orijinal kaşesi, imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

İsrail Turistik Vize işleminde bulunacak şahsın düzenli gelirini gösteren maaş bordrosu varsa; bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe ve ıslak imzalı olarak, son 3 aylık olarak sunulmalıdır.

6. İsrail Ziyaretçi Vize Talep Dilekçesi

İsrail Konsolosluğu veya İsrail Büyükelçiliği’ne hitaben, İsrail’e turistik seyahatte bulunacak kişinin vize talebini belirten bir dilekçe hazırlanmalıdır.
 

Kişi çalışan ise;

Kişi çalışan ise;

Başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda; başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.

1.      Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerli pasaport

2.      Nüfus cüzdanı fotokopisi

3.      İki adet 5 x 5 cm ebatlarında güncel fotoğraf

4.      Şirket tarafından antetli kağıda konsolosluğa hitaben yazılmış izin yazısı, kaşeli ve imzalı yazı.

5.      Güncel tarihli şirket evrakları. Faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirkülerinin fotokopisi.

6.      Maaş bordrosu dökümü. Son 3 aylık dönemi gösteren, ıslak imzalı ve kaşeli olmak üzere.

7.      Son 3 aylık güncel banka hesap özeti. En az 4000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imzalı ve imza sirküleri ile birlikte.

Şimdiden iyi seyahatler dilerim.

One thought on “İsrail Turistik Vizesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel
Merhaba 2018
Kapat