Kilimanjaro Tırmanış Deneyimi

Kilimanjaro Tırmanış Deneyimi


Kilimanjaro yollarında

Bir kitap ismi ve kapağı bazen yıllar sonra insanı yollara düşürebiliyor. Ernest Hemingway’den Kilimanjaro’nun Karları bilinç altıma kazınmış olmalı ki ilk Kenya-Tanzanya hayali kurmaya başladığımda Kilimanjaro rotamda vardı.

Öncelikle tur rotamı Kenya ( 5 gün safari ) – Zanzibar (3 gün yaymaca-dinlenmece) – Tanzanya ( Kilimanjaro tırmanışı -6 gün )  olarak belirleyip biletlerimi buna göre aldım. Daha sonra Kenya için safari turlarını, Tanzanya için de Kilimanjaro tırmanış turları ve yürüyüş gruplarını araştırmaya başladım.

Safari için çok fazla alternatif firma ve kaynağa ulaşabilmeme rağmen maalesef Kilimanjaro tırmanışı için o kadar şanslı değildim. Yıllar önce tırmanış yapmış Cenk Bey dışında kimseye ulaşamadım, zaten Türkçe çok fazla kaynak da bulamadım.

Horombo_kamp_2

Kilimanjaro’ya öyle elinizi kolunuzu sallayıp gidemiyorsunuz, kendi başınıza kamp da yapamıyorsunuz. Bu nedenle çıkış denemek istediğimiz rotayı (Marangu route)belirleyip internet üzerinden pek çok firma ile yazışarak programlarını inceledik, fiyatları karşılaştırdık. Karar vermek çok kolay olmadı.

 Öncelikle çıkış için izinlerinizin alınması, kayıtlarınızın yapılması, zorunlu ücretlerin ödenmesi gerekiyor. Maalesef bu zorunlu ücret ve harçlar oldukça yüksek, kişi başı 600-700 usd civarında. Bu nedenle tırmanış için tur firmalarının fiyatları da oldukça yüksek, asgari 1500 usd den başlıyor. Peki neler var bu fiyata dahil?

Dağ çıkış izin ve vergileri, herhangi bir acil durum için kurtarma, rehberlik, dağdaki bungolovlarda konaklama, sabah, öğle, akşam yemekleri, sıcak su ve içme suyu. Tırmanışınız süresince yiyecek içeceğiniz dağdaki son kamp alanına kadar taşınıyor.  Dağda su bulunmuyor, içme suyu için derelerden alınan suyu kaynatıyorlar, yükseldikçe de kar suyu eritiliyor. İlle de kapalı şişe su isterim derseniz bu maliyete yansıyor. Yemekler için ise özel istekleriniz, tercihleriniz var ise söylemek de fayda var. Genel olarak kendi yerel yemeklerini pişiriyorlar, çok bayılmasak da dağ koşullarında dağ fareleri ile beraber aç da kalmadık.

kilimanjaroda_yemek2

kilimanjaroda_yemek Kilimanjaro_kamp_yemek alanı

Tırmanışın başlangıcından sonuna kadar rehberler size eşlik ediyor. Biz 2 kişiydik ama öncü ve artçı rehber zorunlu olduğu için 2 rehberimiz vardı. Bunun dışında 1 aşçı ve 2 taşıyıcı vardı, dağda kalacağınız süre içinde hem sizin hem de rehberlerin kullanacağı uyku tulumu, mat, zirve için gerekli giysiler ile yiyecekler ve içecekleri taşıyorlar. Evet, siz turistik gezi modunda ufak bir sırt çantası ile tatlı tatlı yürüyüş yapabiliyorsunuz. 2 kişi tırmanış yapacak diye 5 adam daha dağa çıkıyor. Olaya böyle bakınca biraz tuhaf geliyor ama Kilimanjaro bir çeşit de gelir kaynağı yaratmış yöre halkı için.

Kili yollarında 1

Konaklama için belirli noktalarda 2 kişilik bungolovlar var, isterseniz çadır konaklama da seçebilirsiniz.  Son kamp alanı Kibo Hut (4720 m) ortak konaklama alanına sahip, 8-12 kişilik odalarda konaklama yapılıyor, zaten burada biraz dinlenip tırmanışa geçiyorsunuz.

Kibo_Kamp_4720m

Bence diğer önemli konu tırmanışınız boyunca size eşlik edecek rehberleriniz.  Tırmanış süresince sizi hiç yalnız bırakmıyor ve her türlü soru ve sorununuzla ilgileniyorlar. Bu konuda kişisel olarak bir sorun yaşamadım. Ama konaklama alanlarında karşılaştığınız diğer ekip ve rehberler ile kıyasladığınızda bazı farklar olduğunu görebiliyorsunuz. Açıkcası biz anlaştığımız firma ile yazışırken sınırlı bütçemizden dolayı pazarlık etmiştik. Bu pazarlığın bize aslında daha pahalıya patladığını maalesef yolda anladık. Tur süresince yanımızda bulunan rehberlerimiz aslında sadece bölgeyi iyi bilen kişilerdi, maalesef rehberlik yapacak ölçüde deneyime ve özgüvene sahip değillerdi. 4720 metredeki son kamp alanından zirve denemesi için yola çıktığımda aslında yanımdaki adama hiç güven duymadığımı farkettim. Dağdan inip turun sahibi ile görüşüp bu konudaki eleştirilerimizi ilettiğimizde yaptığı 300 usd’lik indirimi nispeten ucuz rehberler ile çalışarak kapattığını itiraf etti. Bu nedenle eğer yapılan indirim size sunulan hizmetin kalitesinde ve içeriğinde bir takım eksikliklere sebep olacak ise bir kez daha düşünün derim.

Kilimanjaro tırmanışı için yola çıkarken yanıma içlik, çorap, ayakkabı ve uyku tulumu gibi bazı kişisel malzemelerimi almakla beraber bir kısmını da tırmanışa başlayacağımız Moshi şehrinde dağcılık malzemeleri kiralayan bir dükkandan kiraladık. Böylece kalın mont, baton, rüzgarlık vb pek çok malzemeyi taşımamış olduk.

Kili yollarında 2

Aslında tırmanış rotanız, seçtiğiniz tur firması, rehberleriniz, özel tercihleriniz maliyetleriniz ile beraber tırmanışınızın kalitesini de belirliyor Burada en önemli noktanın birlikte hareket ettiğiniz rehberler olduğunu düşünüyorum. Bunun detayları ve Kili tırmanış deneyimim de başka bir yazı konusu olsun.

Dağlarda görüşmek dileğiyle…

 

3 thoughts on “Kilimanjaro Tırmanış Deneyimi

  1. Aynı bölgeden Serengeti’de safarilere de çıkılıyor. Biz de 150’şer usd indirim aldığımıza sevinmiştik, ama yemekler yetersizdi, rehberin ingilizcesi çat pat derken zor anlaştık, çadırımız kuvvetsiz bi çadır olduğu için Ngorongoro’da pole kırıldı, o rüzgarda çadırda delikle uyuduk vs…
    Ama doğa hepsini unutturmaya yetti bize.
    Klimanjaro Marangu söylenenlere göre kolay bi tırmanış rotasıymış, ama tırmanış şakaya gelmez, safariye benzemez; ucuz etin yahnisini yememek lazım..
    Tavsiyeler için teşekkürler

  2. Yazınızı tam okuyacaktim ki Kilimanjaro’nun karları – Jack London eslestirmesini okuyunca yazma gereği hissettim. Kitap Ernest Hemingway e aittir. İyi gezmeler.

    1. Cok teşekkür ederim dikkatiniz ve benimle de paylaştığınız için. Yazımda da hemen düzeltiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir