Neden Malezya

Neden Malezya

Penang Sokakları
Malezya’ya gideceğimi söylediğim pek çok kişiden benzer yüz ifadesi ile ‘Neden Malezya?’ sorusunu duydum, devamında da içlerinden gidecek yer mi kalmadı diyen arkadaşlarım da oldu.😊

Neden bu ülkeyi seçtiğimi, rotamı belirlerken beni nelerin etkilediğini, heyecanlandırdığını ve kısaca nelerle karşılaştığımı öğrenmek isterseniz sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum; buyrunuz.

Borneo Yağmur Ormanları’nın büyük bir kısmının Malezya’da olması Malezya’yı seçmemdeki en büyük etkendi.

Borneo Orangutans
Borneo Orangutans

Borneo Yağmur Ormanları orangutanları doğal ortamlarında gözlemleyebileceğiniz dünyadaki 2 yerden birisi.
Orangutanlar dışında şişe burunlu maymunlar olarak da bilinen Proboscis maymunları da sadece bu habitatta yaşıyor. 

Canopy Walk
Borneo Yağmur Ormanları

Unesco Kültür Mirası içerisinde yer alan Penang şehri de Malezya’yı seçme nedenlerimden birisiydi. Metaryallerle süslenmiş sokak resimleriyle ünlü Penang şehri uzun zamandır hayallerimi süslüyordu.

Penang
Penang Sokakları

Dalış yapanlar için kutsal sayılan yerlerden Sipadan yine Malezya’da Borneo Adası’da bulunuyor. Her ne kadar zamansal ve bütçesel nedenlerle Sipadan’da dalış yapmayacak olsak da varlığı bile güzeldi😊

Borneo Adası’nda 3 ülke; Malezya, Endonezya ve Burunei Sultanlığı yer alıyor. Bu da bence adayı çok çekici hale getiriyor. Borneo Ormanlarının Endonezya topraklarında kalan kısmını da görmek isterdim ama zaman kısıtı gibi klasik sebeplerle rotama dahil edemedim.

Başkent Kuala Lumpur’daki Batu Mağaraları da yine ilgimi çeken bir noktaydı. Kuala Lumpur’da en sevdiğim ve keyif aldığım yer de burası oldu zaten.

Batu Caves
Batu Caves

Yukarıda saydıklarım hiç tereddüt etmeden Malezya bileti alma sebeplerimdi. Bir de okuyup araştırdıkça ilgimi çeken, rotamı güzelleştiren noktalar oldu:

Borneo Yağmur Ormanları orangutanlar ve pek çok kuş türü dışında minik Asya fillerine de ev sahipliği yapıyor; ayrıca dünyanın en büyük çiçeği rafflesia da bu coğrafyada yetişiyor.

Borneo Adası’da bulunan Kota Kinabolu şehrindeki Tunku Abdul Rahman Milli Parkı’nda bulunan adalar eğer Sipidan’a dalış veya şnorkel için zaman ve bütçe ayıramayacaksanız güzel bir alternatif. En azından Borneo’nun o muhteşem sularıyla tanışabilirsiniz. Ancak muson dönemindeyseniz turkuvaz sular maalesef o kadar berrak olmuyor, benden söylemesi.

Manukan
Manukan Adası

Penang’a kadar gitmişken bir feribot yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Langkawi adası size dünyanın en yüksek köprüsünde yürüme, Mangrove ağaçlarıyla tanışma fırsatı sunuyor.

Mangrove
Mangrove Agaçları

Langkawi’den feribotla Tayland adaları’na 1-2 saatlik yolculukla geçiş yapabiliyorsunuz. 

Eğer Kuala Lumpur’daysanız Singapur hemen yanıbaşınızda.

Özetle şimdi geriye dönüp baktığımda iyi ki gitmişim dediğim yerlerden birisi oldu benim için Malezya. Başkent Kuala Lumpur ve sevimsiz Petronas Kuleleri ile ünlü olsa da keşfedecek bir sürü nokta sunduğu için çok güzel anılar ile ayrıldım.

Langkawi Gökyüzü Köprüsü
Langkawi Gökyüzü Köprüsü

2 thoughts on “Neden Malezya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir