Perito Moreno Buzulunda Trekking

Perito Moreno Buzulunda Trekking

Nedir, kimdir bu Perito Moreno Buzulu?

Los Glaciares Milli Parkı içerisinde bulunan Perito Moreno Buzulu dünyamızdaki en özel oluşumlardan birisi. Biz insanlar kendi kendimize yetemezken ve her şeyi tüketirken bu buzul erimek bir yana sürekli büyüyor. Bunun sebebi de Büyük Okyanus’dan gelen bulutların And Dağları’na çok kuvvetli yağışlar bırakmasıdır. Su kaynaklarımız giderek azalırken Perito Moreno buzulu Dünya’mıza verilen en büyük hediyelerden birisi.

Buzul başlı başına bir görsel şölen, hayatımda gördüğüm en etkileyici manzaralardan birisine sahipti. Sürekli olarak 60 km’lik buz kitlesi günde yaklaşık 1 m öne sürükenirken 60 m. yükseklik ve 5 km genişliğindeği ön cepheden sürekli bir kırılma ve çatırdama sesleri geliyor ve müthiş bir ses ile buzuldan kopan parçalar suya düşüyor.

Perito Moreno Buzuluna Nasıl Gidilir?

Ben Perito Morena buzuluna 80 km uzaklıktaki El-Calafate’den (Arjantin) gittim. Bu küçük kasaba pek çok yere gitmek için güzel bir nokta. Bildiğim kadarıya Puerto Natales’den (Şili) de ulaşım var; yerel turlar veya otobüs firmaları bulabilirsiniz.

El Calafate’den Perito Moreno’ya gitmek için bir kaç alternatif var. Los Glaciares Milli Parkı’na giden otobüslere bilet alıp buzulu izleyen ve bir sürü seyir terası olan parka kolayca ulaşabilirsiniz. Tek maliyetiniz otobüs bileti ve giriş ücreti olacaktır.

Diğer seçenek ise turla gitmek. Turla gittiginizde sizi hostelinizden alıyorlar ve transferinizi sağlıyorlar, giriş ücreti dahil. Bir de tekne ile buzullara doğru bir gezinti yapıyorsunuz. Kendiniz organize edip gitmenizden farkı bu.

En güzel seçeneği ise en sona sakladım 🙂 Bu benim en çok ilgimi çeken kısım idi, Perito Moreno buzulunda mini trekking! Evet maalesef bu turun fiyatı diğer seçeneklere göre daha yüksek ama değer mi derseniz, kesinlikle değer! Düşünsenize buzul görmekle kalmıyor, bir de üzerinde yürüyorsunuz! Bu tura transfer, giriş ücretleri, ufak bir tekne ile buzullara ulaşım, yürüyüşte kullanacağınız malzemeler dahil. Kullanacaginiz krampon ve eldivenleri size veriyorlar hatta kramponlari takmaniza yardimci olan bir ekip bile var. Yürüyüşe başlamadan önce nelere dikkat etmeniz, nasıl yürümeniz gerektiği konusunda da bilgilendirme yapılıyor.

Sonrasında ise buz mavisinin binbir tonu üzerinde önce biraz tedirgin sonra da atlama zıplamaya başlayan bir Aydan var, bu buzullar bir harika!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Güney Amerika, Trekking
Ölüm Yolunda Bisiklet Sürmek

Kapat